Tatsuya Nakadai

Motohisa Nakadai

8,7
2 370 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Tatsuya Nakadai

aktor bedacy ucielesnieniem kina japonskiego chyba bardziej nawet niz toshiro mifune, chociaz popularnoscia nigdy mu nie dorownal. dla mnie osobiscie jego najlepsze role przypadaja na lata 60te, jego doskonale kreacje w strazy przybocznej i harakiri wywarly na mnie naprawde wielkie wrazenie, postaci grane przez nakadai sa niezwykle sugestywne, jego blysk szalenstwa w oczach w 'strazy przybocznej' na dlugo pozostal mi w pamieci gdy pierwszy raz obejrzalem ten film. jednym slowem wspanialy, niebanalny aktor.

Nakf

Na mnie jednak największe wrażenie w "Buncie" - jako Takewaki Asano. Zimny i beznamiętny, a jednak czuło się rozdarcie między wiernością zasadom postępowania a przyjaźnią do Sasahary. W "Straży przybocznej" został pzytłoczony przez Mifune, ale "Bunt" to piękny pojedynek aktorski.

Kombi

nakadai znany jest glownie z rol bohaterow negatywnych, zwlaszcza takich, z ktorymi widzowi trudno sie identyfikowac. zawazylo to nieco na jego powszechnym wizerunku, chociaz - co odkrylem z niemalym zdumieniem - w opinii wielu krytykow jest wiekszym aktorem niz sam mifune. ci sami krytycy czesto maja takze sklonnosc do umniejszania zdolnosci rezyserskich kurosawy, glownie z uwagi na jego sklonnosc do tworzenia kina bardziej popularnego niz np. mizoguchi czy ozu, bardziej ukierunkowanego na widza zachodniego; nie warto jednak tych glosow brac zupelnie serio. sam w okresie, gdy poznawalem filmy kobayashiego, traktowalem dziela kurosawy nieco po macoszemu, ale mistrz zawsze pozostaje mistrzem, rezyserow ktorzy potrafia zarowno w wieku 40 jak i 70 lat tworzyc arcydziela mozna policzyc na palcach jednej reki. tatsuya nakadai jest swietnym i niesamowicie 'rownym' aktorem, mifune po bogatych w fantastyczne kreacje latach 50tych i 60tych nieco przygasl, zdecydowanie nabral - slynnej, ale jednak - maniery. mimo to jego wczesne kreacje byly niesamowicie zywiolowe, na dlugo zapadaly w pamiec, nakadai rol wybitnych mial mniej, niemniej zawsze trzymal wysoki poziom. co do 'strazy przybocznej' - nakadai przytloczony przez mifune. zdecydowanie tak, jednak jest on tu bohaterem drugoplanowym, tak fenomenalnej roli toshiro nie sposob bylo z tej pozycji przeskoczyc. zgadzam sie, ze 'bunt' jest w wiekszej mierze niz 'yojimbo' pojedynkiem aktorskim, chociaz moim zdaniem, ani w tym ani w innych filmach, w ktorych grali razem (nie zawsze po przeciwnych stronach), tatsuyi nakadai nie udalo sie wyjsc z takiego pojedynku zwyciesko :).

Nakf

"ani w tym ani w innych filmach, w ktorych grali razem (nie zawsze po przeciwnych stronach), tatsuyi nakadai nie udalo sie wyjsc z takiego pojedynku zwyciesko :)".

Moim zdaniem udało się przynajmniej jeden raz - w "Wielkim i małym" Kurosawy. Tam jako inspektor Tokura był niesamowity, przebiegły i opanowany mistrz fachu policyjnego. Uważam, że ukradł film Mifune :)

Zasługę, że dobrze zawsze wypadali w duecie, należy chyba przypisać temu, że bardzo różnili się jako aktorzy. Mifune swoją niepohamowaną ekspresją rozsadzał ekran. Natomiast gra Nakadaia była bardziej impresyjna, siła jego aktorstwa to siła spokoju i cierpliwości. Gdyby Japończycy ekranizowali Ewangelię to Nakadai byłby idealnym Chrystusem :)

Kombi

A dosłownie - to chyba w żadnym pojedynku filmowych postaci nie wygrał z Mifune? Czy się mylę?

użytkownik usunięty
dekiel69

nie mylisz. A Nakadai bardziej wole od Mifune,choć ten drugi jest aktorem ciut lepszym. Miecz przeznaczenia i Harakiri to to co najbardziej z nim lubie.

Moim zdaniem razu udało mu się przyćmić Mifune - w "Mieczu Zagłady". Po film sięgnąłem właśnie ze względu na Toshiro Mifune, ale to co wyprawiał tam Tatsuya Nakadai było po prostu niesamowite.

JaszczurXP

Udało się, ponieważ Toshiro Mifune grał rolę drugoplanową, a Tatsuya był głównym bohaterem ;) Natomiast jeśli chodzi o dwie sceny walk , jedna z udziałem Shimady (Mifune), a druga finałowa walka Tsukue (Nakadai), to podobały mi się jednakowo.

Kombi

Co to za film " Wielki i mały"? Byłbym wdzięczny za informację, bo zaintrygowałeś mnie tym filmem.

krysiron

Miał na myśli "Niebo i piekło".

Thief_

Dzięki za informację.

Nakf

Trzeba przyznać ma "pier-dolca" w oczach.

kucuser

Chyba wszyscy Japończycy powinni iść do okulisty albo na operacje plastyczna z powodu zabójczego wzroku. Hej!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones